اصول پی ریزی صحیح یک پروژه گرافیکی (قسمت اول)

پی ریزی صحیح پروژه گرافیکی ، بلندر فارسی

مقدمه

به نام خدا و سلام خدمت همراهان عزیز بلندرفارسی. در خدمت شما هستیم با یک مبحث فوق العاده مهم و کاربردی در گرافیک ؛ لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. این مقاله مقدمه ی بحثی کاربردی است با عنوان “اصول پی ریزی صحیح یک پروژه گرافیکی در نرم افزار های گرافیکی” ، لذا پیشنهاد می کنم از مطالعه قسمت های بعدی این مقاله اجتناب ننموده و حتما مقالات این موضوع را دنبال نمایید.

چرایی و لزوم تفکر قبل از ایجاد پروژه

اصول پی ریزی صحیح یک پروژه گرافیکی در نرم افزار های گرافیکی (قسمت اول) | چرایی و لزوم تفکر قبل از ایجاد پروژه


چرا باید قبل از پی ریزی و ایجاد پروژه فکر کنیم و نقشه بکشیم؟

ادله زیادی می توان برای اثبات اهمیت این موضوع ارائه کرد که در ادامه به آن میپردازم اما لازم است مثالی برایتان بزنم تا مطلب بیشتر برایتان روشن شود :

آیا تا کنون چیزی با عنوان “منطق …” شنیده اید؟

منطق از ریشه “نطق” به معنای فکر و قوه تفکر است و فرق انسان با سایر حیوانات نیز در داشتن همین قدرت تفکر است ؛ ما در علم برنامه نویسی و داده پردازی به کثرت واژه “منطق برنامه” را می شنویم که مراد از آن این است که ساختار برنامه باید صحیح و بهینه پایه ریزی شود و الا هزاران مشکل و خطا در برنامه به وجود خواهد آمد که عده ای از آنها می توانند موارد زیر باشند :

  • عدم کارایی نرم افزار برای کاربر
  • مشغول سازی بیش از حد منابع سیستم
  • کاهش سرعت عملکرد نرم افزار
  • و…

خب اما شاید سوالی برایتان ایجاد شده باشد و آن اینکه این مبحث چه ربطی به بحث پیش روی ما دارد؟

پاسخ این است که ما در پروژه های گرافیکی خودمان نیز باید منطق صحیحی به کار ببریم و الا پروژه سنگین و غیر قابل استفاده برای خودمان در مرحله اول و غیرقابل استفاده برای دیگران در مرحله دوم خواهد بود ، همچنین پروژه ای که ساختار منطقی نداشته باشد باعث مشغولی بیش از حد منابع سیستم شده و در نهایت یا با خروج اضطراری سیستم از نرم افزار روبرو می شوید و یا آنقدر پشت سیستم معطل می شوید که در نهایت از هر آنچه اسم آن پروژه گرافیکی باشد بیزار می شوید.

خب برای حل این مشکل ، پروژه شما باید سازه ای منطقی داشته باشد؛ در ادامه با فواید بیشتر تفکر قبل از ایجاد پروژه گرافیکی آشنا خواهید شد.

فواید تفکر و ایجاد منطق در پروژه گرافیک

اصول پی ریزی صحیح یک پروژه گرافیکی در نرم افزار های گرافیکی (قسمت اول) | فواید تفکر و ایجاد منطق در پروژه گرافیک

تفکر پیش از شروع طراحی یک پروژه گرافیکی دارای فواید بسیار مهمی است از قبیل :

کاهش مشغولیت منابع سیستم در حین کار:

این مورد می تواند بسیار مهم باشد زمانی که سیستم شما قدرت چندان زیادی ندارد ؛ زیرا چنانچه سازه پروژه به صورت دسته بندی شده و مرتب و صحیح چیده شده باشد شما امکان نمایش همان قسمتی را خواهید داشت که در حال انجام عملیات روی آن هستید و در این صورت می توانید قسمت های دیگر را غیرفعال کرده تا سیستم دچار شلوغی و (اصطلاحا) هنگ نشود.

درک ساده پروژه برای خود و دیگران:

با اینکار شما فهم پروژه خود را برای دیگران ساده تر کرده و این سبب می شود بتوانید به صورت گروهی روی یک پروژه کار کنید و یا به صورت دوباره یا چندباره خودتان از پروژه طراحی شده توسط خودتان استفاده کنید و یا اصلا آن را فروخته و از طریق آن کسب درآمد کنید.

ایجاد یک سایت فروش پروژه های گرافیکی

شاید شما در ذهن خود رویای داشتن سایتی برای فروش پروژه های گرافیکی خود داشته باشید. اگر این درست است باید بگویم موفقیت شما در فروش محصولاتتان در این سایت منوط به داشتن منطقی ساده و صحیح برای هر محصول است و الا مشتریان شما نمی توانند از محصول خریداری شده استفاده کرده و دادشان در خواهد آمد.

مثالی برای تقریب ذهن بیشتر

برای مثال شما می خواهید پروژه ی طراحی یک خانه را در یکی از نرم افزار های گرافیکی انجام دهید. قبل از انجام پروژه لازم است خانه به موارد کلی همچون درها ، پنجره ها، زمین ، راه پله ، دکوراسیون ، اتاق هاو… را در ذهنتان برای آن در نظر بگیرید. و در حین طراحی آن در نرم افزار، هر قسمت از خانه را به صورت دسته بندی شده طراحی و در یک پوشه قرار دهید تا دیگران یا خودتان دفعه بعد هم بتوانید از آن در پروژه خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر برای پروژه خود فقط به اتاق آن نیاز دارید اگر دسته بندی شده باشد به راحتی اتاق را می توانید آن را جدا و در پروژه خود نیز استفاده نمایید.

از اینکه تا انتهای مقاله همراهمان بودید از شما متشکریم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. I am incessantly thought about this, thanks for posting. Gladi Yuma Stila
    ترجمه دیدگاه : من بی وقفه در مورد این موضوع (پی ریزی صحیح یک پروژه گرافیکی)فکر می کنم ، ممنونم که این پست را منتشر کردید.

  2. Very energetic blog, I loved that a lot. Will there be a part 2?| Rubetta Burke Redvers
    ترجمه این دیدگاه : وبلاگ بسیار پرانرژی است ، من از آن خیلی خوشم آمد. آیا قسمت دومی برای این مقاله وجود خواهد داشت؟